Informacje odnośnie witamin

Witaminy dla mężczyzny są konieczne dla dobrego zdrowia, ale potrzebne w znacznie mniejszych ilościach niż makroskładniki, tj. węglowodany i tłuszcze. Są one istotne dla wielu codziennych funkcji organizmu, takich jak reprodukcja i wzrost komórek, ale głównie dla przetwarzania energii w komórkach. Ponieważ jedynie witaminy A, E i B12 są w ogromnym stopniu magazynowane w organizmie, istotne jest regularne spożywanie większości witamin.

Do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą witaminy A, D, E i K. Mogą one być przechowywane w komórkach tłuszczowych, by w późniejszym czasie je rozłożyć i wykorzystać w razie potrzeby.
Rola i funkcje witamin.
Witamina A pomaga zbudować i utrzymywać zdrowe zęby, kości, tkanki miękkie, błony śluzowe i skórę. Witamina B6 pomaga w tworzeniu czerwonych krwinek i utrzymaniu funkcji mózgu. Witamina ta odgrywa także ważną rolę w białkach, które są częścią wielu reakcji chemicznych w organizmie. Witamina B12, tożsamo jak inne witaminy z grupy B, jest ważna dla metabolizmu. Pomaga również w tworzeniu czerwonych krwinek i utrzymaniu centralnego układu nerwowego. Witamina C, zwana też kwasem askorbinowym, jest przeciwutleniaczem, który wspiera zdrowe zęby i dziąsła. Pomaga organizmowi wchłaniać żelazo i utrzymywać zdrowe tkanki. Jest także niezbędna do gojenia się ran. Witamina D jest też znana jako witamina słońca, ponieważ jest ona wytwarzana przez organizm po przebywaniu na słońcu. Bardzo ciężko jest pozyskać wystarczającą ilość witaminy D z samych źródeł żywności. Witamina D pomaga organizmowi wchłaniać wapń. Wapń jest potrzebny do codziennego rozwoju i utrzymania zdrowych zębów i kości. Pomaga też utrzymać prawidłowy poziom wapnia i fosforu we krwi. Witamina K jest potrzebna, ponieważ bez niej krew nie sklejałaby się (koagulowała). Niektóre badania sugerują, że jest ona na prawdę istotna dla zdrowia kości.

Sprawdź tutaj: Rola i funkcje witamin.

FacebookTwitterGoogle+Share

Dodaj komentarz