Odpowiednie badania

Budowa domków drewnianych na palach stała się w Polsce popularna już przeszło dekadę temu. Najpierw w ten sposób stawiano przede wszystkim drewniane altanki na działkach, dziś nie jest rzadkością budowa całorocznego dużego domu, który nie jest osadzony na zwykłym fundamencie betonowym, niemniej jednak właśnie na palach. Znacznie przyspiesza to czas tworzenia, a również powoduje że nie ma konieczności kopania głębokich dołów w podłożu.

Próbne obciążenia pali fundamentowych są formalnością, którą jednakże należy przeprowadzić przed rozpoczęciem budowy domu, by być pewnym że wszystko jest bezpieczne. W tym celu stosuje się specjalne maszyny, których zadaniem jest badanie pali fundamentowych pod kątem pracy pod nakładanym obciążeniem. Testuje się, czy nie następują pęknięcia albo zbyt intensywne osiadanie.
Badanie składa się z dwóch części, ponieważ charakterystyka obciążeń jakim poddawane będą pale jest bardzo różnorodna. Sam budynek, który będzie na nich stał wywołuje głównie obciążenia statyczne pali, czyli nacisk o określonej masie, który nie zmienia się z upływem czasu. Jednak to nie wszystko, ponieważ w momencie oddziaływania na dom różnych sił zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz (wiatr, poruszający się domownicy, praca podłoża) mogą powstać tak zwane obciążenia dynamiczne. One też muszą zostać uwzględnione, a pale fundamentowe powinny radzić sobie z nimi bez narażenia na uszkodzenie. Obciążenia dynamiczne pali bada się za pomocą specjalnych urządzeń, które wywołują drgania, a następnie testuje się czy nie nastąpiły spękania albo inne niepożądane efekty.
Dodatkowe informacje: Badania ciągłości.

FacebookTwitterGoogle+Share

Dodaj komentarz