Dobry fizjoterapeuta

Mamy w rodzinie problem więc musiałem na prawdę dużo poczytać o stawach i kościach. Bóle stawów najczęściej kojarzą nam się z przygarbionym seniorem idącym o lasce, który ma cierpienia na zwyrodnienie kolan lub bioder. Tak jak mój dziadek.

Ze względu na swój podeszły wiek ma wysłużony organizm i nie jest ten organizm w stanie zagwarantować adekwatnej ilości substancji i składników jak np. kolagenu, wapna -a wiec niezbędnych do prawidłowej pracy kości i stawów. Poczytałem w temacie medycyny i okazuje się natomiast,iż owy problem bolesności stawów dotyczy też w Trójmieście osób młodych i wysportowanych. Popytajcie znajomych, którzy regularnie chodzą na siłownie, grają w tenisa lub biegają. Jestem pewien, że znaczna część z nich doświadczyła albo wciąż doświadcza bólu stawów zarówno podczas uprawiania sportów. A przecież wysiłek i zajęcia sportowe mają być dla ludzi przyjemnością, ucieczką od stresu i tego co przykre i bolesne.
Do prawidłowej pracy stawów niezbędnych jest kilka rzeczy jak odżywianie. i to właściwe bo ma wpływ na sprawność stawów. Dużą rolę dla ciała odgrywa tu kolagen, fosfor oraz wapń, witamina K , a ponadto D3 na kości, zioła jak Litozyn, witamina C oraz kwasy omega z ryb. Ważne jest sporo elementów jak np. bardzo dobre jedzenie jak mięso z chrząstkami, nabiał jak jajka no i dowiedziałem się, iż warzywa oraz zdrowa, bardzo dobrze odżywiona chrząstka stawowa, dopasowana ilość i jakość mazi stawowej , a oprócz tego sprawnie działające ścięgna i mięśnie otaczające konkretny staw. No mój dziadek biegać już nie będzie niemniej jednak ja zamierzam. W sytuacji sportowców to przede wszystkim bóle są w stawach kończyn jak biodrowych , a dodatkowo skokowych i w ogromnej liczbie przypadków tu – w stawach kolanowych. Więc jak o te stawy, chrząstkę zadbać? Tak de fakto to poczytałem i nie ma potrzeby zagłębiania się w szczegółową budowę i fizjologię oraz dodatkowo ruchy naszych stawów, bo co najistotniejsze – co zrobić żeby ból stawów minął oraz dodatkowo by w ogólności się nie pojawił bo doczytałem że potem boli kręgosłup.
Przestrzegać trzeba zaleceń rehabilitanta medycznego P.Michałowicza, którego poznałem gdy były dylematy z dziadkiem. pomógł nam. Zatem w powszechnym życiu musimy z ogromnym skutkiem zadbać o kwestie naszych stawów-
jak rozgrzewka przed chodem, spacerem lub sportem, gdyż taka właściwa rozgrzewka przygotowuje stawy i mięśnie do sportowego wysiłku. Wyjściem jest wykonanie powolnych ćwiczeń a potem rozgrzewki dynamicznej, unikając statycznego stretchingu przed podjęciem właściwego wysiłku. Bardzo ważny jest zakres ruchu w poszczególnych stawach- kolanowym, skokowym i biodrowym no i miednica. Ważnym jest, aby korzystać z całego danego nam zakresu ruchu, całkowicie obsługiwać sposobności naszego ciała. Co istotne w wyniku kontuzji, bólu dochodzi do ograniczenia ruchu w jednym stawie a to ma negatywny wpływ na inne stawy i prowadzi do kłopotów. Dowiedziałem się od fizjoterapeuty Michałowicza, iż dlatego tak istotne jest wspomniane uprzednio rozciąganie stawów a czasami kręgosłupa gdyż utracony zakres ruchu w kościach wcale nie jest tak łatwy do przywrócenia.
A po wysiłku ważny jest wypoczynek, bo należy pozwolić swoim stawom wypocząć i zadbać o jakość tego wypoczynku. W tej samej chwili po treningu lub spacerze seniora pamiętaj o odpowiednim stretchingu czy popularnym w ostatnim czasie i dającym efekty masażu rehabilitacyjnym. Dzięki temu masażu- mięśnie i więzadła otaczające staw będą miały odpowiednie napięcie. Nie zapomnij także o odnowie biologicznej nawet na saunie albo basenie a również czasem o masażyku w w domowym zaciszu. Można robic też prysznic- naprzemiennie wykorzystując natryski- ciepło lub zimno.
Odpowiedni trening i dobre obuwie a więc należycie wybrane buty, które pełnią funkcję zarówno amortyzacyjną jak i stabilizującą. Trzeba poradzić się ortopedy lub rehabilitanta z Gdańska. Zaś ćwiczenia lub spacery to głównie dobieranie wysiłku do sposobności seniora, bo u mojego dziadka jest ciężko dosłownie z dłuższym spacerkiem. Lecz jestem spokojny , a oprócz tego cierpliwy bo dziadek ma ochotę a Jego stawy, identycznie jak cały organizm, potrzebują czasu ażeby zaadoptować się do obciążeń i chodzenia. Dowiedziałem się od dobrego rehabilitanta, że istotne jest urozmaicenie treningu- o trening siłowo rehabilitacyjny, który zwiększa siłę mięśni otaczających staw i wpływa na gęstość kości.
Część dolegliwości kości oraz dodatkowo stawów spowodowana jest ciągłym chodzeniem albo bieganiem w Trójmieście na twardych, płaskich powierzchniach a bardzo dużo ich np. w Gdynii. O ile mamy taką możliwość to warto urozmaicić nasz trening o biegi i spacery np w lesie w Sopocie albo Gdyni lub w Gdańsku-Oliwie. To nie tylko i wyłącznie profilaktyka bolesnych stawów, niemniej jednak także dobry trening dla nóg i świeże powietrze.
Istotna jest również prawidłowa waga, bo więcej kilogramów naszego organizmu to dodatkowy nacisk na kręgosłup, kości oraz powierzchnie stawowe co prowadzi do szybszej degradacji kolagenu i chrząstki stawowej a zatem wystąpienia bólu w dalszej perspektywie. Co interesujące żeby zgubić zbędne kilogramy można pływać na basenie lub w morzu.
Tyczy to nas morskich ludzi Gdańska z Letnicy i Brzeżna oraz Gdańska Zaspy lub z Sopotu a także mieszkających w Gdynia Kolibki i Kolonia Chwaszczyno.
A może w ogóle nie gorzej rzucić to bieganie w cholerę bo na starość nie będzie czego „zbierać” z naszych stawów i kręgosłupa? Cóż jak pokazują badania osoby regularnie biegające mają mniejszą skłonność do choroby zwyrodnieniowej stawów, albowiem cała istota w tym, że o kości powinno się po dbać jak o każdą inną część naszego ciała. Stosowanie się do powyższych zasad od fizjoterapeuty wcale nie jest takie trudne, a kręgosłup , a ponadto stawy na pewno odwdzięczą się sprawnym działaniem. Aby zaś nauczyć się słuchać tego co podpowiada nam ciało powinniśmy wiedzieć co dla kręgosłupa i stawów, kości jest miłe a co zaburza funkcjonowanie- jak bóle, obrzęki z zaczerwienieniem czy chrupanie w okolicy kręgów albo stawów. Czasami zamiast poszukiwać złotego środka gdzieś w Trójmieście w aptekach lub na forach w necie warto udać się do ortopedy lub dobrego masażysty od rehabilitacji.
Więcej: fizjoterapeuta Gdańsk.

FacebookTwitterGoogle+Share

Jedna myśl na temat “Dobry fizjoterapeuta

Dodaj komentarz