Jak usunąć niechcianą farbę z włosów

 

W jaki sposób wyeliminować niechcianą farbę z włosów? Farbowanie włosów może poprawić wygląd, ale jeżeli jest nieumiejętnie zrealizowane lub z jakichś powodów coś pójdzie nie tak albo zwyczajnie kolor okaże się nieatrakcyjny, pojawia się problem usuwania farby. Można to zrobić, tylko w jaki sposób?

Kłopoty z farbą

Na rynku dostępne są wszelakiego rodzaju specyfiki do farbowania włosów m.in.
– naturalne farby do farbowania włosów (jak np. naturalne farby Sanotint, Biokap)
– pianki koloryzujące
– niektóre szampony

Produkty te charakteryzują się dużą trwałością. O to poniekąd chodzi, ale jest to również frapujący problem, o ile zdecydujesz się na jedną niesamowicie szaloną noc zafarbować włosy na niebiesko, a kolor nie będzie chciał się zmyć. Zresztą bardzo podobnie przykre jest, jeżeli już zamiast perły, wyjdzie kolor rudy, prawda? Jeśli przejrzysz fora internetowe, znajdziesz tam masę bezużytecznych porad.

UWAGA!
Niektóre z farb na rynku mają w nazwie „ naturalne farby do włosów „ – dbając o na bogactwo naturalnych składników odżywczych, które się w nich znajdują (m.in. proteiny roślinne, olejek arganowy, złote proso, liofilowe kwasy owocowe, wyciąg z wierzby), przy jednoczesnym braku szkodliwych składników (do których można zaliczyć Parafenylenodiamina (PPD), ftelany, nikiel, Kwas p-hydroksybenzoesowy, Tetrahydro-6-nitrochinoksalina) , natomiast wciąż są to farby do trwałej koloryzacji, o ile producent nie zaznaczył tego zupełnie inaczej i podczas usuwania ich z włosów, należałoby je traktować jak każde inne farby stateczne.

 

Co usuwa kolor z włosów ?
Ogólna zasada jest bardzo prosta: jeżeli farba była na bazie amoniaku, to zadziała najlepiej zmywacz z amoniakiem. Niszczy włosy – owszem, w takim samym stopniu jak sama farba, natomiast wymyć farbę najszybciej można takim samym rozpuszczalnikiem, jaki posłużył do jej naniesienia. Różne domowe porady o wybielaczach, sodzie, soli i kwasie cytrynowym można włożyć między bajki. Używając takie sposoby, możesz jedynie sobie zaszkodzić.

Do usuwania koloru służy dekoloryzator. Jest to specjalna substancja, w zasadzie przypominająca nieco farbę, ale bez dodatku pigmentu. Po nałożeniu i odczekaniu kilku chwil, rozpuszczalnik umieszczony w dekoloryzatorze rozpuszcza farbę i można ją wypłukać wodą.

Jak to należy robi fryzjer?
W salonie fryzjerskim – oczywiści odpowiedniej klasy – można także wykonać dekoloryzację. Dekoloryzacja włosów jest to kilkuetapowy proces, który polega na „wyciągnięciu”pigmentu ze struktury włosa, wypłukaniu rozpuszczonej farby oraz naniesieniu maski regenerującej. Ten ostatni odcinek jest istotny, ponieważ dekoloryzatory i farby dość serio ingerują w strukturę włosa, uszkadzając jego powierzchnię.

Czy można taki zabieg stworzyć własnymi siłami? W zasadzie tak, jednakże potrzebny jest z całkowitą czyli stu procentową pewnością dekoloryzator. W hipermarkecie go nie kupisz. Zaraz najlepiej warto przejrzeć propozycję sklepów z wyposażeniem salonów fryzjerskich. Tu też nie zawsze będzie łatwo, ponieważ dekoloryzacja jest zabiegiem nawet w najbardziej obleganych salonach wykonywanym relatywnie rzadko, toteż znalezienie dobrego dekoloryzatora chwilę potrwa. Warto natomiast uzbroić się w cierpliwość.

Czy dekoloryzacja szkodzi?
Powiedzmy otwarcie – nie da się usunąć farby do włosów, bez lekkiego przynajmniej uszkodzenia powierzchni włosa, ponieważ pigment nie tylko pokrywa włosy z zewnątrz, ale jest w pewien sposób wbudowany w ich strukturę. Bardzo dobry dekoloryzator jednakże jest na tyle łagodny, by włosy nie utraciły własnego blasku. Mogą przez pewien czas nie chcieć się układać, przesuszać lub przetłuszczać, ale w każdej sytuacji są to dylematy przejściowe. Jeżeli jednakże zastosujesz domowe metody lub kupisz kiepski zmywacz farby, to może dojść do uszkodzenia głębokich struktur włosa, co będzie skutkowało zwiększeniem łamliwości. Można też doprowadzić do podrażnienia skóry głowy, a w konsekwencji do trwałego osłabienia włosów.

Sama dekoloryzacja nie jest zabiegiem bardziej szkodliwym dla włosów niż farbowanie, jednakże o ile po usunięciu koloru nałożysz jakiś preparat odżywczy, to prawdopodobnie w ogólności nie zauważysz żadnych problemów. Pamiętaj, że najbardziej narażone na uszkodzenia są nasady włosów oraz ich końcówki. Te pierwsze ulegają osłabieniu i włosy łamią się albo wypadają, jednak końcówki mogą tracić kolor lub rozdwajać się, dlatego zastosowanie stosownego kosmetyku regenerującego jest niezbędne.

Warto zobaczyć: naturalne farby Sanotint.

FacebookTwitterGoogle+Share

Jedna myśl na temat “Jak usunąć niechcianą farbę z włosów

Dodaj komentarz