Mandala buddyjska

Mandala to wzór, który rozprzestrzenił się w mgnieniu oka na pełnym świecie. Współcześnie to bardzo rozpoznawalny motyw połączony niekoniecznie z wyznaniem religijnym.

Dzisiaj każdy jest w stanie nazwać ten symbol, gdyż kilka ludzi tatuuje go sobie na ciele bez większej wiedzy na jego temat. Ale czy chociaż połowa z nich wie skąd wywodzi się mandala i jakie ma znaczenie?
Mandala buddyjska to motyw artystyczny bardzo mocno zagnieżdżony w buddyzmie tantrycznym. Jego tworzenie, a następnie niszczenie jest formą medytacji (są w trakcie niej tworzone i wykorzystywane) i posiada bardzo bardzo duże znaczenie religijne. Dlatego mandale tworzone z piasku są celowo wysypywane do rzeki, aby rozsiać pozytywną energię, która z niej płynie (buddyzm tybetański). Malowane mandale buddyjskie są wytrzymałe i ciągle wykorzystywane w trakcie modlitw. Mandala jest diagramem, który przedstawia chaos, przebierający harmonijną postać.Najprościej mówiąc, jest to zademonstrowanie Wszechświata. Mentalna podróż poprzez mandale buddyjską jest wędrówką przez kosmos do istoty rzeczywistości. Ukończone dzieło jest punktem zbiorczym dla sił wszechświata , a dodatkowo miejscem dla bóstw. Jaką formę ma mandala buddyjska? To połączenie regularnych figur geometrycznych- koła (symbol nieba, sfery sacrum, nieskończoności) i kwadratu (symbol świata ziemskiego i człowieka). Początkiem i końcem symbolu jest punkt centralny, łączący obie figury. Można wyróżnić na przykład mandale oczyszczające albo wzmacniające dane cechy, obszar życia człowieka.
Zobacz także: Mandale.

FacebookTwitterGoogle+Share

Dodaj komentarz